Układy i systemy wbudowane w aparaturze elektronicznej
105 godzin
Cel edukacyjny
Kurs zakłada interdyscyplinarne ujęcie podstawowych zagadnień z zakresu nowoczesnych układów i systemów wbudowanych stosowanych w aparaturze elektronicznej – w formie wykładów, projektów i ćwiczeń laboratoryjnych. Celem szkolenia jest praktyczne zapoznanie kursantów w zakresie współcześnie stosowanych zaawansowanych układów i systemów wbudowanych w elektronice profesjonalnej opartej na zdobyczach informatyki, elektroniki, techniki sensorowej, telekomunikacji i automatyki poprzez połączenie teorii i praktyki przy projektowaniu, kompletowaniu, eksploatacji, modernizacji, konserwacji i serwisie aparatury elektronicznej zawierającej mikrokontrolery i specjalizowane układy wyposażone w oprogramowanie adekwatne do funkcji realizowanej przez dane urządzenie. Wykształcenie zasad interdyscyplinarnego podejścia w projektowaniu aparatury elektronicznej.
Zakres szkolenia
Wykład: Zastosowanie układów i systemów wbudowanych w profesjonalnej aparaturze elektronicznej. Współpraca mikrokontrolerów z zewnętrznymi układami (kondycjonery, interfejsy komunikacyjne itp.) Układy sterowania mechanizmów wykonawczych. Układy wbudowane MEMS w technice kontrolno-pomiarowej i regulacyjnej, technice sensorowej, motoryzacyjnej, telekomunikacji, mechatronice, robotyce, optoelektronice. Układy wbudowane w pomiarach i rejestracji: temperatury, mocy i energii elektrycznej, zużycia wody, gazu, ciepła. Układy wbudowane do sterowania mechanizmów wykonawczych (inteligentne sterowniki: silników DC, krokowych, serwomechanizmów itp.).
Projekt: Metody projektowania systemów wbudowanych w aspekcie współpracy z urządzeniami peryferyjnymi. Metody doboru typu mikrokontrolera do potrzeb i wymagań projektu.
Laboratorium: Współpraca zewnętrznych układów wejściowych i wyjściowych z mikrokontrolerem. Zaawansowane układy wbudowane w pomiarach wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Układy ultradźwiękowych czujników do wykrywania obiektów i pomiarów odległości w robotyce i automatyce przemysłowej. Programowane układy sterowania silników prądu stałego i serwomechanizmów.
Harmonogram
Ze względu na specyfikę szkolenia harmonogram zajęć zostanie ustalony z Uczestnikami na pierwszych zajęciach dnia 01.04.2021 roku.
Efekty uczenia się
Po ukończeniu kursu Uczestnik będzie znać praktyczne zastosowanie zaawansowanych układów i systemów wbudowanych w elektronice profesjonalnej opartej na zdobyczach informatyki, elektroniki, techniki sensorowej, telekomunikacji i automatyki. Pozna metody projektowania, kompletowania, eksploatacji, modernizacji i konserwacji aparatury elektronicznej zawierającej mikrokontrolery i specjalizowane układy wyposażone w oprogramowanie adekwatne do funkcji realizowanej przez dane urządzenie.
dr inż. A. Holiczer
Specjalista ds. nowoczesnych układów wbudowanych